Ogłoszony w ubiegłym roku „Toyota Environmental Challenge 2050” nie stracił nic ze swojej aktualności i co więcej, będzie nam towarzyszył jeszcze przez 33 lata.
Wszystkie wyzwania Challenge’u 2050 na załączonym plakacie.
Spróbujmy przy okazji tegorocznej edycji Zielonego Miesiąca aktywnie włączyć się w realizację projektu w ramach szóstego wyzwania „ Społeczeństwo przyszłości w zgodzie z naturą”.
A co zrobimy?
Przykłady obszarów działań na rzecz „Społeczeństwa przyszłości w zgodzie z naturą”:
- Śmieci.
Mamy wpływ na to ile produkujemy śmieci, jak i w jaki sposób je składujemy i oddajemy na wysypisko. Możemy ograniczać ilość śmieci przez jak najmniejsze zużycie rzeczy jednorazowych, segregowanie śmieci, dbanie o to żeby odpadki toksyczne były utylizowane w specjalnych miejscach.
- Rzeczy toksyczne.
Możemy nie używać przedmiotów toksycznych i nie stwarzać na nie popytu. Do takich rzeczy należą przykładowo żarówki energooszczędne i świetlówki (zawartość rtęci), termometry rtęciowe, baterie zawierające metale ciężkie, naczynia i przedmioty z aluminium, plastik i tworzywa sztuczne, niektóre materiały budowlane, opakowania jednorazowe, pestycydy.
- Oszczędzanie.
Oszczędzanie surowców: wody, papieru, drewna, benzyny. Stosowanie opakowań wielorazowych, materiałowych siatek na zakupy, segregacja śmieci na surowce wtórne. Wykorzystanie energii słonecznej tam, gdzie to możliwe.
- Ekologiczne życie.
Unikanie sztucznych barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku (potrzebna jest do tego wiedza i świadomość). Kupowanie artykułów i żywności ekologicznej, ograniczenie używania chemicznych substancji w gospodarstwie domowym i kosmetyków (np. lakiery w sprayu, aluminium w dezodorantach, parabeny w kosmetykach, fluor w paście do zębów). Kupowanie artykułów produkowanych przy użyciu energii wodnej/ wiatrowej/ słonecznej (niektórzy producenci o tym informują). Wspieranie producentów żywności ekologicznej, slow-food, produktów regionalnych wytwarzanych według tradycyjnych, zdrowych receptur.
- Praca.
Praca w firmie, która zatruwa środowisko, ma nieetyczne standardy produkcji to godzenie się na takie traktowanie środowiska i ludzi. Możemy nie dokładać się do sukcesu takich biznesów.
- Ochrona przyrody.
Przestrzeganie podstawowych zasad i uczenie dzieci, że deptanie trawy, zrywanie kwiatów, łamanie gałęzi, jeżdżenie samochodem polnymi drogami, hałasowanie w lesie, śmiecenie na plaży, zabijanie zwierząt dla rozrywki świadczy nie tylko o nieszanowaniu przyrody, ale też o niskiej kulturze.
- Świadome leczenie.
Dobrze mieć też zdroworozsądkowe podejście do choroby i leczenia. Unikanie wielu leków, które są nieskuteczne, np. antybiotyków przy infekcjach wirusowych. Warto przypomnieć sobie o babcinych metodach leczenia, naturalnych antybiotykach i ziołach a przede wszystkim leżeniu w łóżku. Każda choroba jest sygnałem, że organizm jest przeciążony i potrzebuje regeneracji. Musimy znaleźć czas na „odchorowanie” choroby.
- Aktywność społeczna i polityczna.
Wspieranie organizacji ekologicznych (datki, lajkowanie i propagowanie w portalach społecznościowych ekologicznych inicjatyw, branie udziału w rozmaitych imprezach promujących ekologie i ochronę przyrody). Możemy też głosować na partie/ posłów deklarujących działania pro-ekologiczne.