Toyota wraz ze swoimi partnerami rozszerzyła dostęp do innowacyjnej platformy Toyota Open Labs. W ramach tej inicjatywy małe i średnie firmy będą mogły nawiązać bliską współpracę z działami Toyoty i jej partnerami w obszarach mobilności i zrównoważonego rozwoju.
Toyota Motor Europe (TME) od lat jest zaangażowana w rozwój niskoemisyjnych i ekologicznych technologii. Przykładem tego jest chociażby program Toyota Open Labs, którego celem jest przyspieszenie transformacji Toyoty w firmę działającą w branży mobilności poprzez pogłębienie jej wiedzy specjalistycznej z energetyki, gospodarki o obiegu zamkniętym, technologii neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, technologii wspierających mobilność społeczną i inicjatyw zmniejszających bariery w mobilności.
Pierwotnie program ten był skierowany do innowacyjnych startupów, a z czasem objął także małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w obszarze zrównoważonego rozwoju. Firmy zainteresowane dołączeniem do programu swoją aplikację mogą wysłać do 14 marca 2025 roku.
Monica Perez Lobo, wiceprezeska Toyota Motor Europe ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju, tak mówiła o tym programie:
„Włączając małe i średnie firmy do Toyota Open Labs liczymy na stworzenie silnych partnerstw, których innowacyjne możliwości będą wykorzystywane na dużą skalę i przyspieszą transformację mobilności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju”.
6 kluczowych obszarów Toyota Open Labs
Do programu Toyota Open Labs zaproszone zostaną firmy, które prowadzą działalność w strategicznych kategoriach z dziedzin związanych z mobilnością. Będą one mogły nawiązać współpracę z poszczególnymi działami Toyoty oraz partnerami programu, co pozwoli im udoskonalić swoją strategię biznesową i inwestycyjną, ulepszyć swoje produkty i zbudować trwałe relacje.
W ramach programu Toyota Open Labs wyznaczono 6 kluczowych obszarów współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Podmioty zajmujące się technologiami i systemami pozwalającymi na transformację energetyczną, takimi jak zarządzanie energią, bilansowanie sieci, inteligentne ładowanie oraz technologią vehicle-to-grid, pozwalającą na transfer energii do sieci energetycznej dołączą do obszaru ekosystemu energetycznego BEV. W dziedzinie wodoru do współpracy zaproszone zostaną firmy tworzące rozwiązania wspomagające rozwój gospodarki wodorowej.
Za kluczowe uznano także technologie ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz gospodarkę o zamkniętym obiegu, a więc współpracę w ramach tego programu mogą nawiązać również podmioty wprowadzające innowacyjne systemy odzysku, recyklingu i ponownego wykorzystania pojazdów i ich komponentów. Wsparcie zyskają także firmy zajmujące się współdzieleniem pojazdów, subskrypcjami oraz prowadzące centra mobilności, a także takie, które proponują rozwiązania mające na celu pokonanie barier w zakresie mobilności i rozwiązujące potrzeby związane ze starzeniem się społeczeństw.
Partnerami Toyota Open Labs są Toyota Tsusho Europe, KINTO Europe, Woven Capital, a także Toyota Mobility Foundation.
Więcej informacji o Toyota Open Labs i zgłoszenia do programu na stronie toyotaopenlabs.com.